standard mieszkania

Cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania. Co to?

Co to są cechy rynkowe nieruchomości – np. standard i stan mieszkania? Wyceniając nieruchomość określa się jej pewne cechy. Jakie to cechy i jak wpływają na wartość mieszkania – to określa rzeczoznawca majątkowy. Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Nie wszyscy wiedzą, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Z drugiej strony osoba sprzedająca mieszkanie nie zawsze wie, jaka jest rzeczywista wartość nieruchomości i jaką w związku z tym powinna ustalić cenę. W obu przypadkach pomocne może się okazać skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy majątkowego specjalizującego się w wycenie nieruchomości. Rzeczoznawca wskaże cechy rynkowe nieruchomości, które są ważne, i które mają wpływ na ostateczną wartość, a co za tym idzie cenę mieszkania.

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym? Cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania

Cechy rynkowe nieruchomości w dużym stopniu wpływają na cenę, a w rezultacie na wartość rynkową nieruchomości. Mając ustalone cechy rynkowe nieruchomości możemy porównać nieruchomość wycenianą do podobnych nieruchomości na rynku, które były w sprzedaży.

Jakie są to cechy? Rzeczoznawca majątkowy dokonując wyceny mieszkania bierze pod uwagę następujące cechy rynkowe nieruchomości:

Lokalizacja – centrum miasta czy obrzeża? Komunikacja dobra czy zła? Jaka infrastruktura?
Powierzchnia lokalu mieszkalnego – kawalerka czy mieszkanie dla dużej rodziny?
Kondygnacja – parter (wysoki czy niski) czy mieszkanie na poddaszu? Ile pięter? Czy jest dostępna winda?
Funkcjonalność łącznie z przynależnościami – rozkład mieszkania, czy jest balkon, piwnica, garaż?
Standard i stan mieszkania – czy mieszkanie wymaga remontu? Jakie media są dostępne?
Stan techniczny budynku – rok budowy, remonty, modernizacje.

Na temat każdej z tej cech można dużo powiedzieć. Skupmy się na dwóch najważniejszych cechach rynkowych nieruchomości – standardzie i stanie mieszkania. Jeśli nie masz pewności, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym, jakie cechy rynkowe nieruchomości najbardziej się liczą, to zacznij od standardu i stanu technicznego mieszkania.

stan mieszkania

Dlaczego standard i stan mieszkania są tak ważne? Bo jeśli mieszkanie jest w złym stanie technicznym, to po jego zakupie będzie trzeba przeznaczyć sporo środków na jego remont. Dlatego sprzedając mieszkanie powinniśmy pamiętać, aby uprzednio dokonać wszystkich niezbędnych napraw oraz wykonać podstawowe prace remontowe. Wtedy wartość mieszkania wzrośnie i będzie się ono prezentować znacznie korzystniej.
Oceniając standard i stan techniczny mieszkania, bierze się pod uwagę między innymi stan stolarki okiennej i drzwiowej, sposób ogrzewania mieszkania, wszelkie instalacje wraz z osprzętem oraz dostępność mediów. Sprawdza się tynki, czy nie odpadają, stan podłogi i czystość ścian. Na ogół im mieszkanie starsze i im mniej remontów i modernizacji było przeprowadzane, tym gorszy standard i stan techniczny mieszkania. Nie oznacza to wcale, że przed sprzedażą należy dokonywać generalnego remontu, ale trzeba chociaż odświeżyć mieszkanie i dokonać wszelkich niezbędnych napraw np. naprawić cieknący kran.

Wiemy już, na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym. Są to głownie cechy rynkowe nieruchomości, na jakie zwraca uwagę rzeczoznawca dokonujący wyceny mieszkania. Najważniejsze cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania mówią najwięcej o ogólnej kondycji lokalu. Dlatego wystawiając mieszkanie na sprzedaż warto je odremontować i dokonać niezbędnych napraw. Wtedy jego wartość wzrośnie, za większą kwotę możemy je wystawić, a i jego prezencja będzie bardziej korzystna.

Więcej o cechach rynkowych nieruchomości, a konkretniej o standardzie i stanie mieszkania, dowiesz się z artykułu serwisu Homescanner https://www.homescanner.pl/wiedza/cechy-rynkowe-nieruchomosci-standard-i-stan-mieszkania, który dogłębniej opisuje ten temat. Zapoznaj się z nim i nie daj się zaskoczyć!

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Jeden komentarz do “Cechy rynkowe nieruchomości – standard i stan mieszkania. Co to?

  1. Renia

    Ostatnio intensywnie poszukiwałam mieszkania na rynku pierwotnym, wybrałam lokalizację i mniej więcej wszystko mi odpowiadało tz najbardziej cena, nie miałam możliwości wsześniej zobaczyć mieszkania bo nie można było wejść na budowe, tuz przed podpisaniem umowy, deweloper pozwolił mi oglądnąć inne mieszkanie bo ktoś jeszcze nie odebrał kluczy, to co tam zobaczyłam to obraz nędzy i rozpaczy: zacieki na ścianach, gniazdka byle jak osadzone, sciany krzywe, to mnie definitywnie odstraszyło, a widziałam, że wiele osób podpisywało umowy w ciemno

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.