Wciornastki robaki

Czym są robaki przecinki? Sprawdź czy wciornastki szkodzą i co odstrasza muszki przecinki

Przecinki robaki – czy kiedykolwiek słyszeliście o takich stworzeniach? Te małe czarne robaczki, zwane także wciornastkami, to szkodniki, które w lecie przysparzają nam nie lada zmartwień. Robaki przecinki nie tylko szkodzą naszym roślinom, ale także przenoszą bakterie, wirusy i grzyby chorobotwórcze.

Wiosna i lato to te pory roku, które oprócz pięknej pogody niosą za sobą także wzmożoną aktywność wszelkiego rodzaju szkodników. Większość z nas kojarzy je przede wszystkim z komarami, jednak dużo większym zmartwieniem zarówno dla naszych roślin, jak i dla skóry, a nawet sprzętów domowych są właśnie robaki przecinki, znane także jako wciornastki.

Małe czarne robaki – co to są robaki przecinki?

Pod hasłem “przecinki robaki” kryje się prawie 5 000 gatunków owadów! Większość z nich to stworzenia roślinożerne, a niektóre mogą żywić się również larwami innych owadów. Robaki przecinki to są szkodniki, które są szczególnie aktywne właśnie w lecie. Zwane inaczej wciornastkami, robaki przecinki szkodzą roślinom – spożywając tkankę roślinną niszczą florę, a ponadto przenoszą chorobotwórcze wirusy, bakterie oraz grzyby..

Jak małe czarne robaki szkodzą ludziom? Wciornastki siadają na spoconej, wilgotnej ludzkiej skórze, co bywa powodem swędzenia i jest dosyć uciążliwe.

Robaki przecinki są najczęściej czarne, choć mogą mieć także kolor półprzezroczysty biały, żółty lub brązowy. Stosunkowo ciężko jest dostrzec je gołym okiem gdyż mierzą zaledwie kilka milimetrów.

Robaki przecinki - swędzenie

Jak szkodzą robaki przecinki?

Małe czarne robaczki przecinki stanowią największe zagrożenie przede wszystkim dla roślin. Jak szkodzą robaki przecinki? Owady te bardzo często powodują zahamowanie rozwoju roślin, uszkodzenia ich liści i kwiatów – np. w postaci przebarwień. Niektóre uprawy są bardziej podatne na żerowanie robaków przecinków, a co za tym idzie – przenoszone przez nie wirusy, grzyby i bakterie (np. wirusa brązowej plamistości pomidora).

Robaki przecinki przenosimy najczęściej do domu na zaatakowanej już roślinie. W konsekwencji, owady rozprzestrzeniają się po wnętrzach opanowując pozostałe rośliny. Co ciekawe, małe czarne robaczki przecinki mogą również wchodzić pomiędzy przestrzenie w matrycy np. ekranów telewizorów, co skutkuje uszkodzeniami sprzętu.

Jak wykryć obecność robaków przecinków w domu? Najczęściej są to małe, blade plamki na liściach domowych roślin. Najlepszym sposobem jest jednak przeprowadzenie testu białej kartki, którą podsuwamy pod roślinę, a następnie delikatnie potrząsamy liśćmi, gałęzią lub kwiatami. Jeśli wciornastki są obecne na roślinach, powinny spaść na kartkę, gdzie będą najlepiej widoczne.

Skąd biorą się robaki przecinki?

Jak już wiemy, wciornastki są przede wszystkim szkodnikami roślin, dlatego najczęściej znajdujemy je w okolicach pól i upraw. Robaki przecinki to stworzenia, żywiące się sokami roślinnymi, z liści, źdźbeł oraz pochew liściowych i kłosów, dlatego znajdziemy je także przy zieleńcach.

Należy zaznaczyć, że największą aktywność wciornastek odnotowuje się w okresie dojrzewania zbóż, dlatego po żniwach jest ich znacznie mniej.

Robaki przecinki

Zapobieganie robakom przecinkom czyli skuteczna profilaktyka

Walka z wciornastkami w ramach działań profilaktycznych opiera się przede wszystkim na przewidywaniu. W tym celu stosuje się różne metody (z których chemiczne środki owadobójcze są ostatecznością), takie jak: lepiące pułapki na owady, odblaskowe ściółki, osłony roślin lub proste przycinanie uszkodzonych fragmentów roślin w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się owadów.

Co odstrasza muszki przecinki?

Sposobów na robaki przecinki jest co najmniej kilka. Więc co odstrasza muszki przecinki? Przede wszystkim wilgoć. Jeśli zastanawiamy się jak pozbyć się robaków przecinków warto zacząć od utrzymywania w domu wysokiej wilgotności. Możemy to zrobić np. za pomocą rozkładania w pomieszczeniach mokrych ręczników. Pomóc powinno także umieszczenie wilgotnych ręczników lub ściereczek na kaloryferze znajdującym się w pobliżu naszych roślin.

Kolejny sprawdzony sposób na pozbycie się robaków przecinków są częste kąpiele domowej roślinności lub przecieranie jej mokrymi chusteczkami – bowiem właśnie tam najczęściej przebywają wciornastki. Przy tej czynności na szczególną uwagę zasługują liście – powinniśmy przecierać je także od spodu gdyż to właśnie tam najchętniej przesiadają wciornastki. Takie mycie powinniśmy wykonywać co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak o właściwym zabezpieczeniu gleby folią, gdyż nadmiar wilgoci prowadzi nierzadko do gnicia korzeni. Aby kuracja była jeszcze bardziej skuteczna do wody możemy dodać także odrobinę mydła lub ząbek czosnku.

Co w sytuacji, kiedy robaki przecinki poważnie zaatakowały już nasze rośliny? Powinniśmy przede wszystkim upewnić się czy wciornastki są szkodliwe dla naszych roślin – być nie może nie ma potrzeby podejmowania drastycznych działań. Niektóre robaki przecinki mogą okazać się całkiem pożyteczne – likwidują bowiem owady powodujące szkody u roślin.

Jeśli jednak zmiany chorobowe u roślin są wyraźnie widoczne, warto zgłosić się do specjalistycznego laboratorium badania roślin. Tam fachowcy dokładnie sprawdzą jaki patogen jest odpowiedzialny za szkody i zasugerują nam dalsze kroki. Jest to najczęściej zakup specjalistycznych preparatów chemicznych, dzięki którym rośliny powinny wydobrzeć, a robaki przecinki – zniknąć na dobre.

Czy robaki przecinki są groźne dla człowieka?

Ci, którzy wiedzą o istnieniu robaków przecinków nierzadko zastanawiają się czy robaki przecinki są groźne. Dla człowieka – nie, choć potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie choćby wywołując uporczywe swędzenie lub łaskotanie. Pełzając po skórze i włosach potrafią wyprowadzić z równowagi nawet osoby o żelaznych nerwach. Nie wolno jednak zapominać, że osoby uczulone na ślinę lub inne wydzieliny owadów mogą za pośrednictwem robaków przecinków doznać zagrażającej zdrowiu reakcji alergicznej.

Wciornastki powodują więc swędzenie, podrażnienie i są uciążliwe, jednak generalnie nie zagrażają bezpośrednio naszemu zdrowiu ani życiu. Aby złagodzić objawy aktywności robaków przecinków możemy stosować ogólnodostępne środki po ukąszeniu owadów lub maść przeciwświądową.

Lato to okres pełen radości – przyjemnej pogody, wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Niestety, wraz z nadejściem ciepłych dni wzrasta także aktywność wielu owadów, które skutecznie uprzykrzają nam życie. Komary, kleszcze czy właśnie wciornastki potrafią odebrać wiele przyjemności podczas pięknej pogody. Warto zabezpieczyć się przed wizytą nieproszonych gości, obserwować uważnie swoje rośliny, a w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie działania tak, aby lato upłynęło nam w błogiej beztrosce i relaksie.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.