Omnibus dyrektywa

Dyrektywa Omnibus – koniec z podwójną jakością produktów?

Dyrektywa Omnibus narzuca sklepom umieszczenie obok aktualnej ceny (w przypadku np. promocji) najniższą cenę z ostatnich 30 dni. Dyrektywa ma na celu walkę z pseudoobniżkami oraz zapobieganie tzw. podwójnej jakości.

Od 1 stycznia br. w życie wchodzi dyrektywa Omnibus. Konsumenci mogą więc poczuć się bezpieczniej na zakupach. Nowy przepis ma bowiem na celu ochronę przed zakupem nieuczciwie przecenionych produktów oraz zapobieganie podwójnych standardów w kontekście jakości produktów na terenie różnych krajów.

Co to jest dyrektywa Omnibus?

Dyrektywa Omnibus to jest nowy, istotny szczególnie dla konsumentów przepis nakazujący sklepom umieszczenie obok aktualnej ceny (w przypadku np. promocji) najniższej ceny produktu z ostatnich 30 dni. Chodzi o wprowadzanie na rynek produktów, które nie różnią się od siebie wyglądem, a mimo to te dwie rzeczy różnią się np. składem czy właściwościami materiału. Do tej pory taki proces był spowodowany wprowadzaniem produktów na różne rynki, np. wschodni i zachodni.

UOKiK znów czuwa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) znów działa. Po influencerach wziął na celownik nieuczciwe praktyki sklepów i producentów. UOKiK przypomniał, że 1 stycznia 2023 r. weszły w życie ważne dla konsumentów przepisy, a konkretnie zmiany m.in. w ustawie o prawach konsumenta, ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, ustawie o informowaniu o cenach towarów i usług i Kodeksie cywilnym wynikają z implementacji trzech unijnych dyrektyw: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Zaznaczono, że z inicjatywy prezesa UOKiK wprowadzono także dodatkowe regulacje, które mają ukrócić nieuczciwe praktyki na pokazach handlowych.
Efekty można znaleźć już teraz na niektórych stronach internetowych sklepów. Często da się znaleźć „promocje”, w których ceny są wyższe od tych z ostatnich 30 dni. Trzeba jednak pamiętać, że sieci na różnych etapach mają inne zasady obniżek i wyprzedaży, a duże znaczenie ma także rosnąca inflacja.

Dyrektywa Omnibus

Omnibus w praktyce

Dyrektywa Omnibus będzie walczyć z niekorzystnymi dla konsumentów zjawiskami jak fikcyjne promocje, podwójna jakość produktów w różnych krajach, wykupywanie biletów na koncerty przez boty czy fałszywe opinie w internecie”. Dyrektywa Omnibus będzie sukcesywnie niwelowała konsekwencje stosowania podwójnych standardów, na które składa się wprowadzanie na rynek kilku państw członkowskich UE towarów pod jedną marką w identycznym lub łudząco podobnym opakowaniu, jednak różniących się znacząco składem lub właściwościami.

UOKiK przewiduje wysokie kary pieniężne dla przedsiębiorców ignorujących nowe regulacje wynikające z dyrektywy Omnibus.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.