Ekspres do kawy – co trzymać od niego z daleka?

Ekspres do kawy przeznaczony jest do używania kawy – to oczywiste. Jednak firmy, które zajmują się serwisowaniem ekspresów do kawy, często znajdują tam rzeczy niekoniecznie związane z kawą. Czego nie trzymać blisko ekspresu do kawy?

Po pierwsze – kawy aromatyzowane
Podczas ich produkcji świeżo wypalone ziarna kawy zamaczane są w niezwykle gęstym syropie o ustalonym smaku. Dzięki swojej porowatej teksturze i wysokiej temperaturze świeżo po wypaleniu ziarna kawy reagują na ten syrop jak gąbka na wodę. Niestety tego typu ziarna nie nadają się do używania w domowych ekspresach do kawy wyposażonych w młynek. Kawa tego typu jest niezwykle oleista i kleista przez co przylega do młynka i ostatecznie sprawia, że ten przestaje pracować. A to już jest bardzo drogie do naprawy.

Po drugie – kawy rozpuszczalne
jeśli używamy domowego ekspresu do kawy z opcją używania kawy mielonej nasza lista rzeczy, których nie wsypujemy do ekspresu rozszerza się. Przede wszystkim nie wsypujemy tam kawy rozpuszczalnej. Dlaczego? Cóż, automatyczne ekspresy do kawy nie zostały zbudowane do zaparzania takiej kawy. Kawa rozpuszczalna to w dużym skrócie kawa już wcześniej zaparzona i osuszona. Wewnątrz ekspresu do kawy działa jak ta aromatyzowana zatykając wszystko wokół. Kawę rozpuszczalną pijmy tak jak to zostało przykazane – zalewając ją gorącą wodą w naszym kubku.

Po trzecie – Herbaty
Żaden rodzaj i typ herbaty nigdy nie powinien trafić do jednostki zaparzającej naszego domowego ekspresu do kawy. Jednostka zaparzająca naciska i przepuszcza wodę przez zmieloną kawę. Nie użyjemy takiej ilości herbaty jak kawy przez co woda będzie przepływać za szybko, a dodatkowo zachodzi szansa, że część herbaty pozostanie na jednostce zaparzającej uszkadzając lub zatykając ją. Domowe ekspresy do kawy posiadają funkcję gorącej wody i powinniśmy używać jej w sytuacji gdy mamy ochotę na herbatę.

herbata

Cukier lub mleko w proszku
Są takie okazje gdy niektórzy chcąc napić się doskonałego cappuccino zasypują cukier lub mleko w proszku do młynka na kawę lub pojemnika na kawę mieloną. Jednostka zaparzająca i układ mleczny to dwa kompletnie różne systemy. Każda nasza kawa trafia do jednostki zaparzającej – serca naszego domowego ekspresu do kawy. Ziarna są mielone w młynku, w czasie gdy kawa mielona pomija ten etap i trafia bezpośrednio do komory zaciskowej. Jeśli nasz ekspres do kawy nie posiada specjalnego systemu spieniania mleka, trzymajmy produkty mleczne z daleka od niego.

Podsumowując – nie wolno używać w ekspresie do kawy nic innego oprócz ziaren kawy oraz kawy wcześniej zmielonej (w ściśle określonej porcji, zazwyczaj jedna łyżeczka dołączona do ekspresu). Domowy ekspres do kawy nie został stworzony do używania innych produktów niż kawa. Kawy aromatyzowane, rozpuszczalne, herbaty, cukier czy mleko nigdy nie powinny trafić do jego wnętrza i mogą w znaczący i kosztowny sposób uszkodzić domowy ekspres do kawy. Utrzymujmy nasze ekspresy do kawy czyste i zadbane, a jeśli nasze potrzeby spożywania innych kaw wzrosną, pomyślmy o zakupie dodatkowych akcesoriów do przygotowania takich.

Artykuł zredagowano na podstawie materiałów ze strony https://systemykawowe.pl . Serwis ten oferuje ogromny wybór ekspresów do kawy. Znajdziemy tam ekspresy domowe, ale również te profesjonalne, wykonane z najwyższej jakości materiałów.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.