Wbrew pozorom szczoteczki soniczne nie są wszystkim jeszcze znane. W tym artykule opowiemy czym charakteryzuje się szczoteczka soniczna i dlaczego warto ją mieć.
Wśród dostępnych w sprzedaży szczoteczek elektrycznych, wyróżniamy trzy rodzaje : szczoteczki rotacyjne( obrotowe), szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe. Podział ten zdeterminowały technologie zastosowane w poszczególnych modelach. Główki szczoteczek rotacyjnych wykonują ruchy oscylacyjno- rotacyjne ( 2D) wraz z ruchem pulsacyjnym ( 3D). Usuwanie płytki nazębnej i osadów odbywa się mechanicznie zapewniając doskonale czyszczenie powierzchni szkliwa. Jednak w opinii stomatologów ruch rotacyjny nie jest zbyt korzystny dla dziąseł, w związku z czym tego typu szczoteczki mogą być stosowane jedynie przez osoby o zdrowych dziąsłach. Zdecydowanie nie są polecane osobom ze skłonnością do zapaleń jamy ustnej i recesji dziąseł, z paradontozą i dla małych dzieci.
Szczoteczki soniczne nie są wymysłem ostatnich lat. Funkcjonują na rynku z dużym powodzeniem już od blisko trzech dekad. Do masowej produkcji trafiły na początku lat 90-tych zeszłego stulecia. Wynalezione w Stanach Zjednoczonych w swych początkach dostępne były tylko na rynku amerykańskim. Ale jak to bywa zazwyczaj- dobre pomysły same szybko się reklamują. W krótkim czasie szczoteczka soniczna pojawiła się w sprzedaży w innych częściach świata.
Mechanizm szczoteczek sonicznych
Szczoteczka soniczna jest urządzeniem, które bazuje na tradycyjnej szczoteczce elektrycznej. Zasadniczą cechą różniącą oba urządzenia jest zastosowana w nich technologia, a co z tego wynika inny sposób pracy podczas czyszczenia zębów. Mechanizm szczoteczek sonicznych generuje fale dźwiękowe o częstotliwości do około 31 tys. drgań na minutę. Fale wprawiają włosie główki szczoteczki w ruch wymiatający, oceniany przez stomatologów, jako najwłaściwszy i najkorzystniejszy przy szczotkowaniu zębów. Technologia soniczna jest kompilacją fal dźwiękowych z bardzo szybkim ruchem włosia, dzięki czemu szczoteczki soniczne są dużo skuteczniejsze w rozbijaniu płytki nazębnej i osadów. Ponadto w trakcie pracy urządzenia w jamie ustnej zachodzi zjawisko kawitacji inaczej nazywane Dynamiczną Akcją Czyszczącą. Pokrótce polega ono na tworzeniu się ( w obecności śliny, pasty i powietrza) chmury mikro bąbelków, które są w stanie dotrzeć w najmniej dostępne zakamarki jamy ustnej, i uderzeniami o powierzchnie szkliwa wspomóc proces odrywania płytki bakteryjnej. Ponadto szczoteczki soniczne masują dziąsła ( ruch wymiatający) polepszając ich kondycję i stan. Z tego też powodu polecane są dla użytkowników o delikatnych dziąsłach i dla dzieci.
Aby szczoteczki soniczne poprawnie oczyszczały jamę ustną nie uszkadzając przy tym zębów i dziąseł należy regularnie wymieniać ich końcówki ( średnio co trzy miesiące). Na rynku znajdujemy wiele różnych modeli, takich jak np.: końcówki wybielające, końcówki dokładniej oczyszczające przestrzenie międzyzębowe, wyjątkowo miękkie ( dla dzieci), oraz końcówki o różnej szerokości, pozwalające dopasować właściwą do konkretnych łuków zębowych. Dla każdego członka rodziny można dobrać odpowiednią główkę szczoteczki, co jest niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem, gdyż z jednego urządzenia mogą korzystać wszyscy domownicy.
Wpis powstał dzięki informacjom ze strony HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-soniczne, zajmującej się profesjonalną sprzedażą artykułów do pielęgnacji jamy ustnej. W ofercie HappyDental znajdziemy szczoteczki sonicznej najwyższej jakości.