Szczoteczka elektryczna staje się coraz bardziej popularnym urządzeniem do higieny jamy ustnej. Na rynku mamy wiele firm i modeli do wyboru, w różnych cenach. Którą szczoteczkę elektryczną wybrać? Przeczytaj
Szczoteczka elektryczna jest wielozadaniowa – dzięki wymiennym końcówkom mogą używać jej wszyscy członkowie rodziny. Końcówki zaleca się wymieniać co ok. trzy miesiące.
Szczoteczka elektryczna jest z całą pewnością skuteczniejsza w higienie jamy ustnej niż zwykła szczoteczka. Nawet najbardziej podstawowy model szczoteczki elektrycznej wykonuje więcej ruchów rotacyjnych (obrotowych) niż ludzka ręka. Przykładowo, podstawowy model potrafi czyścić zęby z prędkością około 7500 obrotów na minutę, podczas gdy odpowiednio przeszkolony człowiek dochodzi do 200 obrotów. To ogromna różnica. Dzięki tak dużej liczbie obrotów szczoteczka elektryczna usuwa więcej płytki nazębnej i skuteczniej redukuje zapalenie dziąseł niż zwykła szczoteczka. Dociera także do przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Szczoteczka elektryczna czyści zęby dokładniej niż szczoteczka tradycyjna, nawet jeśli nie przyłożymy się szczególnie danego dnia do tego codziennego obowiązku.
Szczoteczki elektryczne możemy podzielić na 3 grupy:
– rotacyjne i rotacyjno – pulsacyjne;
– soniczne;
– ultradźwiękowe.
Działanie szczoteczki rotacyjnej i rotacyjno-pulsacyjnej polega na obrotowym ruchu okrągłej głowicy, do którego dochodzą wibracje. Włókna w główce szczoteczki elektrycznej są dostosowane do kształtu zębów i dziąseł. Biegną one prosto i lekko ukośnie. Właśnie takie ułożenie włosia jest najskuteczniejsze w czyszczeniu, bowiem pozwala wyczyścić przestrzenie tuż przy dziąsłach i między zębami. Dłuższe, miękkie partie włókien z kolei służą do czyszczenia najgłębszych zakamarków jamy ustnej.
Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe działają, jak sama nazwa wskazuje, za pomocą fal dźwiękowych. Mieszanina wody, pasty i śliny dzięki falom dźwiękowym przemienia się w chmurę bąbelków, które dynamicznie uderzają o powierzchnię zębów i dziąseł, docierając nawet tam, gdzie nie sięga włosie (nawet do 4 mm od zakończenia). Takie działanie powoduje rozbicie łańcuchów bakterii i uszkodzenie ich ścian komórkowych, dzięki czemu zostają one skutecznie unieszkodliwione.
Obecnie szczoteczki elektryczne wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, np.:
– rożne tryby czyszczenia : tradycyjny, delikatny, polerujący zęby i pulsacyjny, który masuje dziąsła;
– timer, który odlicza czas mycia zębów i po 2 minutach automatycznie wyłącza szczoteczkę;
– wskaźnik siły nacisku informujący kiedy zbyt mocno przyciskamy szczoteczkę do powierzchni zębów;
– wskaźnik poziomu baterii ;
– opcja bluetooth, która łączy szczoteczkę z aplikacją na smartfonie.
Zalety szczoteczki elektrycznej:
– wygoda i łatwość mycia zębów
– bardziej dokładne czyszczenie niż w przypadku zwykłej szczoteczki
– łatwo dostępne wymienne końcówki
– długa żywotność szczoteczki
– dodatkowe funkcje, np. timer, sygnalizator siły nacisku itp.
– odpowiednia dla dzieci od lat 6
– w przypadku szczoteczek sonicznych i ultradźwiękowych: perfekcyjna czystość zębów, także od wewnętrznej strony.
Wady szczoteczki elektrycznej:
– wyższa cena w porównaniu do szczoteczek tradycyjnych
-w przypadku tendencji do zbyt silnego nacisku na zęby przy szczotkowaniu istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa. By tego uniknąć należy wybrać model z wbudowanym czujnikiem nacisku.
– w przypadku szczoteczek zasilanych bateriami – niska żywotność baterii
– w przypadku szczoteczek akumulatorowych wymagany jest stały dostęp do elektryczności
Wpis powstał dzięki informacjom zamieszczonym na stronie HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, z której dowiemy się jak prawidłowo dbać o zęby i jamę ustną, a także dobierzemy odpowiednie artykuły stomatologiczne, które pozwolą utrzymać naszą jamę ustną w dobrym stanie na długi czas.
Po spróbowaniu szczoteczki elektrycznej, nigdy nie wrócę do tradycyjnej. Elektryczną czyści się zęby łatwiej i skuteczniej. Polecam 😉