klejenie fototapety

Klejenie fototapet wcale nie takie trudne!

Wydaje się, że klejenie fototapet samemu może skończyć się jedynie katastrofą i zniszczeniem fototapety. Jednak jeśli wejdziemy w posiadanie odpowiednich narzędzi i dobrze przygotujemy ścianę to klejenie fototapet będzie naprawdę łatwe.

Chcąc umieścić fototapetę na ścianie, możemy skorzystać z usług ekspertów lub zrobić to na własną rękę. Wbrew pozorom, samodzielne klejenie fototapet nie jest zadaniem, z którym moglibyśmy sobie nie poradzić. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad. Przygotowania rozpocząć należy od doboru odpowiednich narzędzi. Trzeba zaopatrzyć się w nożyk do tapet oraz klej, który musi być dostosowany do każdego rodzaju tapety. Jeśli posiadamy fototapetę samoprzylepną, klej nie będzie potrzebny. Przydatne mogą okazać się: poziomica, która pomoże nam w równym ułożeniu elementów fototapety na ścianie, ściereczka, szeroki wałek malarski do rozprowadzania kleju oraz wałek gumowy do tapet. W przypadku fototapet samoprzylepnych warto użyć rakiel, przydatny do dociskania, by nie pojawiły się na niej pęcherzyki powietrza.

A więc jak nakleić fototapetę aby była poprawnie osadzona względem ściany? 
Ważnym punktem jest przygotowanie ściany. Musimy usunąć z niej wszelkie nierówności, zagłębienia czy zabrudzenia -usuwamy gwoździe, dziury wypełniamy gładzią i wyrównujemy, czyścimy ścianę z tłustych plam itp. Ściana, na której osadzimy fototapetę powinna być sucha i gładka – nie chcielibyśmy, aby wybrzuszenia odjęły jej uroku. Ścianę o dużej chłonności, ścianę z płyty kartonowo-gipsowej, nową, czy pokrytą gładzią gipsową powinniśmy odpowiednio zagruntować za pomocą kleju do tapet, bądź środkiem gruntującym. Jeśli nasza ściana jest pomalowana farbą, zalecane jest jej umycie mydłem malarskim, rozcieńczonym w proporcjach zgodnych ze wskazaniami instrukcji na opakowaniu (dotyczy tylko fototapet samoprzylepnych).

W przypadku ścian wcześniej tapetowanych, usuwamy starą tapetę za pomocą specjalnego środka do usuwania tapet. Ścianę z tapetą moczymy wcześniej wspomnianym środkiem, pamiętając o uprzednim odłączeniu instalacji elektrycznej i usunięciu ze ściany wszelkich urządzeń typu gniazdka czy izolacje elektryczne. Po upływie około 15 minut, usuwamy mokrą tapetę przy pomocy szpachelki.
Przed rozpoczęciem naklejania fototapety należy dokładnie sprawdzić ją pod kątem wad fabrycznych, zarysowań czy uszkodzeń mechanicznych.

jak przykleic fototapete

Do drukowania fototapet używa się zdjęć o najwyższej rozdzielczości. Warto pamiętać, że nawet najlepsze zdjęcie na fototapecie może nie wyglądać wyraźnie z bardzo bliskiej odległości. Świetny efekt daje oglądanie fototapety z odległości większej niż 1 metr. Najważniejsze w przypadku fototapety samoprzylepnej jest odpowiednie przygotowanie ściany, na którą będziemy ją przyklejać. Ściana taka musi być czysta i sucha, i tak jak w przypadku każdej tapety, konieczne jest usunięcie wszelkich dziur i wypukłości. Jeśli ściana jest już gotowa na klejenie fototapety, możemy przystąpić do jej oklejenia. W przypadku fototapety samoprzylepnej najlepiej, jeśli naklejają ją dwie osoby. Jednym ze sposobów naklejania samoprzylepnej fototapety jest tak zwane przyklejanie na sucho. A jak przykleić fototapetę? W tym przypadku należy odkleić kilkadziesiąt centymetrów fototapety od papieru podkładowego i przyklejamy do ściany zaczynając od góry i zmierzając ku dołowi. Jedna osoba przykleja fototapetę i wygładza jej przyklejone fragmenty za pomocą rakli, aby uniknąć powstania pęcherzyków powietrza, druga zaś naciąga bryt i podwija papier podkładowy. Na powierzchniach takich jak szkło, metal czy meble, stosuje się klejenie na mokro. Powierzchnię, na którą naklejamy fototapetę musimy wyczyścić i odtłuścić. Technika klejenia na mokro polega na spryskiwaniu wodą zarówno powierzchni tapety pokrytej klejem, jak i fragmentu podłoża na który naklejamy tapetę. Jeśli pod powierzchnią fototapety powstaną pęcherzyki powietrza, możemy przekłuć je cienką igłą i wygładzić dłonią.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Jeden komentarz do “Klejenie fototapet wcale nie takie trudne!

  1. Kaśka

    Przydatny poradnik, chociaż ja ze swoimi lewymi rekami do remontów i tak będę musiała „wynająć” męża haha 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.