materac dla seniora

Materac dla seniora – polecane materace dla osoby starszej

Materac dla seniora powinien być nie tylko wygodny, ale także dostosowany do stanu zdrowia. Jak materac dla seniora zmniejszy ból przy osteoporozie, chorobie kręgosłupa i krążenia? Co brać pod uwagę porównując materace do spania dla seniorów?

Materac dla seniora z dolegliwościami kręgosłupa

Kręgosłup w ciągu życia ma naprawdę sporo pracy – trzyma w ryzach całego człowieka. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że przychodzi czas, w którym odczuwamy skutki jego ciężkiej doli. Materace do spania dla seniorów, którzy cierpią z powodu schorzeń kręgosłupa, muszą zapewniać odpowiednio mocną podporę dla ciała. Ważne jest jednak, aby materac dla starszej osoby nie był zbyt twardy, co pozwoli na zminimalizowanie ucisku, a tym samym bólu. Tą samą zasadą kierujemy się w przypadku osób, którym dokucza reumatyzm, czy osteoporoza.

odpowiedni materac

Ciekawostka: Można powiedzieć, że układ kostny jest częścią wymienną 😊 W ciele człowieka średnio co 7 lat dochodzi do całkowitej wymiany szkieletu. A wszystko w wyniku współdziałania osteoklastów i osteoblastów – komórek kościogubnych i tworzących kości. Niestety im jesteśmy starsi, tym mniej komórek kościotwórczych produkujemy, co m.in. zwiększa kruchość kości.

Odpowiednie materace do spania dla seniorów to te, które zapewnią jednocześnie stabilizację i elastyczność. Możemy wybrać tradycyjny materac sprężynowy lub kieszeniowy, który ma równomiernie rozłożony system sprężyn i zapewnia punktową podporę dla miejsc podatnych na ból. Pamiętajmy jednak o tym, jak ważna jest elastyczność. Dlatego konieczna będzie powłoka z pianki wysokoelastycznej, teromoelastycznej lub lateksu.

Materac dla starszej osoby z chorobami krążenia

Wraz z upływem czasu i nasze kochane serce nie bije już tak intensywnie i mocno jak dawniej. W konsekwencji pojawiają się żylaki, problemy z ciśnieniem, niedotlenienie tkanek oraz stopniowy zanik mięśni. Szczególnie dokuczliwe i utrudniające sen może okazać się wówczas tzw. ,,uczucie zimnych nóg”, czy mrowienia. Materac dla seniora osoby powinien więc gwarantować swobodę dla ciała. Odpowiedni będzie materac z pianki termoelastycznej. Pianka jest plastyczna i odkształca się pod wpływem wytwarzanego ciepła. Poza idealnym dopasowaniem do ciała, materac z pianki gromadzi ciepło, a tym samym zapobiega nieprzyjemnemu wychłodzeniu. Właściwościami termoregulacyjnymi odznaczają się również materace z wełną. Odpowiednio miękki dla seniora będzie także materac lateksowy.

Materace do spania dla seniorów – o czym jeszcze pamiętać?

Wybierając materac dla seniora powinniśmy mieć na uwadze również pokrowiec. Ze względu na zwiększoną potliwość w starszym wieku, pokrowiec powinien być zdejmowany, co umożliwi jego łatwe pranie. Zwróćmy także uwagę na jego miękkość. Odpowiedni będzie np. pokrowiec z bawełny lub włókien celulozowych. Każdy marzy o pełnej sprawności fizycznej i psychicznej pomimo nieuniknionego upływu czasu. Chcielibyśmy być samodzielni i tego samego życzymy swoim bliskim. Niestety życie często ma inny plan i starsza osoba traci kontrole nad własnym ciałem. Pomocne mogą okazać się pokrowce nieprzemakalne, które ułatwią utrzymanie higieny.

materac dla seniora

Decydując się na materac dla seniora powinniśmy także pamiętać o wrażliwej skórze. Z biegiem lat tkanka podskórna traci grubość i nie trzyma się już tak mocno mięśni. W skórze właściwej ubywa kolagenu, a naskórek coraz bardziej się złuszcza. Materace dla osób starszych powinny więc być delikatne i sprężyste, tak aby możliwie jak najbardziej zminimalizować otarcia. I w tym przypadku sprawdzi się pianka termoelastyczna.

Ciekawostka: W trakcie życia tracimy średnio 20 kg naskórka.

Materac dla seniora – podsumowanie

Odpowiedni materac dla seniora pomoże znacznie zmniejszyć ból i dyskomfort związany z dolegliwościami chorobowymi. Wygodnie przespana noc pozwoli na odpoczynek dla ciała i umysłu. Materace spełniające funkcje lecznicze i ortopedyczne można znaleźć w sklepie Art Medic https://materace-viscotherapy.pl. Szczególnie polecane materace do spania dla seniorów to te z pianki termoelastycznej oraz lateksu. Materac dla seniora powinien mieć dobrany stopień twardości do wagi ciała. Nie zapominamy także o miękkim, higienicznym pokrowcu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Jeden komentarz do “Materac dla seniora – polecane materace dla osoby starszej

  1. Marek342

    to czym się różni materac termoelastyczny od tego z powłoką termoelastyczną? To jest to samo? nie chcialbym wydac kasy i kupić nie ten co trzeba, a tutaj polecacie z powłoką termoelastyczną

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.