Plecaki szkolne

Plecaki szkolne czy tornistry — co lepsze i dla kogo?

Plecaki szkolne czy tornistry? A to nie to samo — zapyta niejeden rodzic. Tymczasem plecak i tornister różnią się od siebie istotnymi cechami. To sprawia, że plecak szkolny i tornister spełniają różne potrzeby uczniów.

Warto zacząć od tego, czym różnią się plecaki szkolne od tornistrów. Plecak szkolny to tak naprawdę uniwersalna torba, w której można przenosić różnorodne ciężary. Jego główną cechą jest miękki i lekki materiał wykonania. Tornister wykonany jest ze sztywnego tworzywa, a jego plecy wykonane są z miękkiej pianki.

Od czego zależy wybór plecaka szkolnego?

Wybór odpowiedniego plecaka szkolnego zależy nie tylko od ceny czy dostępności modeli. Plecak szkolny należy dobrać do:

Wieku dziecka

Dzieci starsze mogą nosić większe plecaki szkolne i większe ciężary niż dzieci młodsze. Warto też zwrócić uwagę na postawę dziecka. Duży plecak zdecydowanie będzie przytłaczał sylwetkę i będzie znacznie mniej wygodny do noszenia. Tak samo mały plecak szkolny nie pomieści wszystkiego, czego uczeń potrzebuje. Dodatkowo będzie uwierał i nie będzie ergonomiczny.

Plecak szkolny
Ilości zajęć i książek

Wielkość plecaka szkolnego, a przede wszystkim jego głębokość należy dopasować do ilości rzeczy, jaką nosi ze sobą uczeń. Zwróć też uwagę na ilość przegród i dodatkowych kieszeni.

Wagi dziecka

Plecak szkolny wraz z wyposażeniem nie powinien być cięższy niż 10% wagi dziecka. Ze względu na ilość wyposażenia, warto poszukać plecaka do szkoły wykonanego z jak najlżejszego materiału.

Ergonomii
Plecaki szkolne bądź tornistry powinny być jak najlepiej dopasowane do pleców dziecka. Materiał powinien być odpowiednio wyprofilowany lub z łatwością przystosowywać się do ciała.

Jakości

Przed zakupem zwróć uwagę na jakość wykonania. Materiał powinien być odporny na przetarcia, więc powinien być dość gruby i stosunkowo sztywny. Jednocześnie powinien być na tyle miękki, by nie powodował dyskomfortu. Należy też zwrócić uwagę na szerokość szelek i sposób ich wykonania – wybierz te o grubości 8mm. Zwróć też uwagę na takie szczegóły jak obszycia i luźne elementy.

Plecaki szkolne powinny być wykonane solidnie. Dlatego najlepiej wybrać plecak szkolny zaufanej marki. Zwróć więc uwagę na sklep, w którym kupujesz pierwszy plecak. Sprzedawca powinien umieć doradzić, a także przyjąć reklamację w razie konieczności. Przed wizytą sprawdź także opinie wśród znajomych rodziców i internautów. Wówczas będziesz mieć pewność, że kupujesz dobry produkt w sprawdzonym sklepie. Bezpiecznie jest wybrać polskiego producenta.

Dla kogo plecak?

Plecak szkolny jest bardzo lekki, przez co lepiej nadaje się do noszenia większych ciężarów. Niestety nieco trudniej utrzymać w nim porządek. Dlatego plecaki szkolne bardziej nadają się dla starszych i bardziej zdyscyplinowanych uczniów.

Dla kogo tornister?

Tornistry dla starszych dzieci praktycznie nie są dostępne. Wskazuje na to ich wielkość oraz stylistyka — róż i kucyki pony już raczej nie interesują licealistek. Tornister do szkoły jest raczej dla młodszych dzieci. Wynika to także z jego budowy. Starsze dzieci są już przyzwyczajone do noszenia plecaka i potrafią także utrzymać właściwą postawę.

Plecak szkolny czy tornister?

Wielu rodziców zastanawia się, co tak naprawdę jest lepsze, zwłaszcza dla młodszych dzieci — tornistry, czy plecaki szkolne. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Rodzice martwiący się o kręgosłupy dzieci wolą wybrać tornister — ten jest bowiem sztywniejszy i wymusza odpowiednią postawę, jednak warto zaznaczyć, że dziecięcym kręgosłupom bardziej szkodzi ciężar. A niestety, tornistry ze względu na budowę najczęściej są cięższe, niż plecaki szkolne. Tutaj więc lepiej sprawdzą się lekkie plecaki szkolne – można znaleźć takie, które ważą mniej niż kilogram. Warto jednak wybrać takie, które mają usztywniane i wzmocnione plecy. Dzięki temu plecak będzie lepiej dbał o postawę dziecka. Plecak szkolny będzie także bardziej komfortowy w noszeniu.

Plecaki szkolne dobrego producenta

Czas zacząć poszukiwania odpowiedniego plecaka szkolnego – najlepszym wyborem będą plecaki szkolne dobrego producenta, więcej informacji jakie są najlepsze o plecaki szkolne wyszukasz na stronie. Dobra firma stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo i komfort użytkowania plecaków, dlatego przy ich produkcji powinna zadbać o usztywnienie pleców i spodu, regulowane i miękkie ramiączka o odpowiedniej szerokości oraz przewiewny materiał, który minimalizuje pocenie się pleców. Plecaki szkolne dobrej jakości są dostępne w różnych wzorach i stylach, a ponadto są zgodne z ówczesną modą – z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Jeśli szukasz plecaka wytrzymałego, wygodnego i bezpiecznego w użytkowaniu, postaw na sprawdzoną firmę.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.