podział obowiązków

Podział obowiązków w małżeństwie – dlaczego jest tak ważny?

Podział obowiązków w małżeństwie to jeden z najbardziej problematycznych tematów z jakim muszą się mierzyć małżonkowie. Problem ten często dotyka nie tylko pary, które dopiero zaczynają wspólne życie, ale również te, które mają już za sobą kilkuletni staż.

Kobieta w domu, mężczyzna w pracy

To zdecydowanie jeden z najbardziej typowych, dość staroświeckich sposobów podziału obowiązków w związku małżeńskim. Bazując na nim kobieta, jako pani domu, sprząta, gotuje i zajmuje się wychowaniem dzieci, dbając o ich wykształcenie, a mężczyzna pracuje, utrzymując dom i rodzinę. Trzeba jednak zauważyć, że w obecnych realiach podział ten nie zawsze ma racje bytu. Ostatnie stulecie pokazało kobietom, że są w stanie gonić za marzeniami i rozwijać się, szczególnie na płaszczyźnie zawodowej. Należy więc uszanować, że nie każda młoda pani domu porzuci karierę i ma do tego całkowite prawo. Sposób ten będzie szczególnie uciążliwy dla ambitnych kobiet, które nie lubią długo siedzieć w jednym miejscu.

Żona w domu, mąż w ogrodzie

Jest to jeden z najczęściej spotykanych podziałów, który młode małżeństwa często przyswajają bezwiednie. Oboje małżonków rozwija się zawodowo, ale oprócz tego kobieta rządzi w swoim małym królestwie, zwanym domem – pierze, gotuje, zmywa naczynia, wychowuje dzieci. Mężczyzna natomiast zajmuje się ogrodem oraz wszelkimi naprawami. Jest to podział całkowicie naturalny, wynikający ze stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie i jeśli pasuje obu stronom to jest jednym z najlepszych rozwiązań, na jakie można się zdecydować.

małżeństwo

Partnerstwo- najlepsze rozwiązanie?

Wiele par decyduje się na wprowadzenie do swojego związku podziału obowiązków, który oparty jest na partnerstwie. Każdy z małżonków deklaruje się wykonywać to, w czym czuje się najlepiej i co sprawia mu przyjemność. Bez przymusu, niepotrzebnych awantur oraz kłótni. Jeśli mężczyzna lubi pichcić w kuchni, niech to robi, jeśli kobiecie sprawia radość praca w ogrodzie – jak najbardziej niech ją wykonuje. Małżeństwo to ciągły kompromis, zawsze trzeba w czymś drugiej stronie ustąpić. Warto na samym początku określić, kto za co będzie odpowiedzialny. Unikamy w ten sposób niejasności oraz zaoszczędzamy sobie sytuacji, w której któreś z małżonków będzie niezadowolone. Starajmy się na bieżąco dzielić nowymi obowiązkami, wtedy każde z partnerów będzie miało również czas dla siebie.
Małżeństwo czasami przytłacza obydwojga z małżonków, dlatego ten czas jest bardzo ważny.

Dobry podział obowiązków zaowocuje lepszą relacją w związku i brakiem kłótni oraz większa ilością wolnego czasu, który będzie można poświęcić na przyjemności, dlatego właśnie jest on tak ważny. Szczególnie pary dopiero rozpoczynające swoją małżeńską drogę powinny przygotować się do tego jak najlepiej. Kiedy każdy wywiąże się z tego, co zostało obopólnie postanowione, będzie to z korzyścią dla związku. Oczywiście nikt nie wyklucza wykonywania pewnych prac domowych wspólnie, co z pewnością zbliży do siebie małżonków oraz pozwoli wspólnie spędzić czas przy wykonywaniu czegoś pożytecznego.

A u Was jaki model podziału obowiązków się sprawdza?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.