Oparzenia słoneczne

Poparzenia słoneczne – domowe sposoby po nadmiernym opalaniu

Poparzenia słoneczne uprzykrzają nam życie. Najkorzystniej jest nie dopuścić do poparzeń i umiarkowanie korzystać z promieni słonecznych, ale co jeśli mimo wszystko dojdzie do takiej sytuacji? Jest wiele produktów oraz kilka sprawdzonych jeszcze przez nasze babcie sposobów domowych, które pozwolą ukoić poparzone słońcem ciało.

Wyróżniamy trzy stopnie poparzenia słonecznego i na te pierwszego stopnia najczęściej wystarczą domowe sposoby w połączeniu z produktami farmaceutycznymi , objawy ustępują po kilku dniach. Z groźniejszymi poparzeniami, gdzie naskórek jest bardziej uszkodzony, pojawiają się pęcherze wypełnione płynem, a nawet uszkodzenie nerwu co skutkuje brakiem czucia w miejscu poparzenia , należy skonsultować się z lekarzem , który przepisze odpowiednie leki lub skieruje na odpowiednią terapię rehabilitacyjną.

W domowym zaciszu niewątpliwie ulgę na poparzone słońcem ciało przyniesie w zależności jak rozległe jest poparzenie, letni kompres lub strumień letniej wody pod prysznicem. Należy jednak pamiętać, aby woda był letnia a nie zimna, ponieważ zbyt duża różnica temperatury między poparzoną skórą a zimną wodą może wywołać szok termiczny.

Opalanie

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – maślanka , kefir, zsiadłe mleko

Kompres z kefiru lub maślanki przyniesie kojącą ulgę na poparzone słońcem miejsce. Zawartość białka oraz witamin A, D i E pomogą w zregenerowaniu i odbudowie uszkodzonego przez promienie słoneczne naskórka. Produkty te wyciągają z miejsca poparzonego wysoką temperaturę, przywracają odpowiednie pH , nawilżają oraz tworzą barierę ochronną przed drobnoustrojami.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – miód

Okład z gazy nasączonej miodem przyspiesza gojenie ran, przeciwdziała powstawaniom blizn, a dzieki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym zmniejsza ryzyko tworzenia się pęcherzy.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – ziołowe okłady

Ziołowe okłady to kolejny sprawdzony sposób na oparzenia słoneczne. Sporządzony napar z nagietka lub rumianku przykładany w miejsce poparzenia pomaga zapobiegać stanom zapalnym naskórka. Okład z mięty także przynosi ulgę dzięki jej chłodzącym właściwościom.

Opalenizna

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – aloes

Możemy użyć rożnych gotowych produktów z aloesem, który ma enzymy o właściwościach przyspieszających proces regeneracji naskórka, ściągających oraz przeciwzapalnych. Mając aloes w domu wystarczy przecierać ranę sokiem, który wypływa z przeciętego liścia tej rośliny.

Należy jednak pamiętać, że bezpieczne opalanie najbardziej uchroni nas przed poparzeniami, a stosując kremy z odpowiednimi filtrami, zadbamy o ładną i zdrową opaleniznę.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.