Prezenty na Dzień Taty to tradycyjny element obchodów święta każdego ojca. Ponadto, składamy ojcom życzenia, wyrażając wdzięczność i szacunek do ich wkładu w nasze wychowanie. Sprawdź jak i kiedy na świecie obchodzi się Dzień Ojca oraz jakie prezenty na Dzień Ojca przypadną do gustu każdemu tacie!
Dzień Ojca – w Polsce obchodzony 23 czerwca – to jeden z tych wyjątkowych dni w roku, kiedy możemy w szczególny sposób podziękować tacie za trud naszego wychowania, służenie radą i obecność w naszym życiu. Przyjęło się, że wówczas składamy ojcom życzenia, wręczamy im prezenty na Dzień Taty oraz spędzamy z nimi czas w wyjątkowy sposób. A jak świętuje się Dzień Ojca w innych miejscach świata? Skąd przywędrowała ta tradycja?
W Polsce Dzień Ojca wciąż nie należy do najpopularniejszych świąt, dlatego często, szczególnie z uwagi na poprzedzający go Dzień Matki, zapominamy o święcie każdego taty. Warto więc odpowiednio wcześniej rozejrzeć się za wyjątkowym upominkiem, aby przypadkiem nie przegapić ważnego dnia.
Historia obchodów Dnia Ojca
Dzień Ojca to stosunkowo młode święto – jego pierwsze obchody datuje się zaledwie na początek ubiegłego wieku. To właśnie w 1910 roku, w Stanach Zjednoczonych, w stanie Waszyngton Sonora Smart Dodd, mieszkanka miasteczka Spokane zainicjowała stworzenie święta ku czci wszystkich poświęcających się dla rodziny ojców.
Sonora, modląc się w trakcie mszy świętej w intencji zmarłej matki uświadomiła sobie, że trud wychowania jej i pięciorga jej rodzeństwa samodzielnie znosił jej ojciec, William Smart, weteran wojny secesyjnej. Dziewczyna zaproponowała więc władzom miejskim utworzenie nowego święta, dedykowanego nie tylko jej ojcu, ale i każdemu tacie, który poświęca się rodzinie.
Inna wersja wydarzeń mówi, że dziewczyna wpadła na ten pomysł już trzy lata wcześniej, w 1907 roku, kiedy to ustanowiono święto Dnia Matki – naturalną koleją rzeczy było więc dla Sonory wprowadzenie analogicznego święta dla wszystkich ojców. Niezależnie jednak od pobudek dziewczyny, początkowe obchody Dnia Ojca miały charakter wyłącznie lokalny i dopiero w 1972 roku w Stanach Zjednoczonych prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.
Dzień Ojca w Polsce i na świecie
W Polsce Dzień Ojca obchodzi się 23 czerwca. Po raz pierwszy uroczyste obchody święta ojców miały miejsce w 1965 roku. Dlaczego tak późno? Z uwagi na niezwykle burzliwą historię naszego kraju związaną z licznymi bitwami i koniecznością poboru do wojska, wcześniej mężczyźni praktycznie nie uczestniczyli w życiu swoich rodzin. Dopiero po wojnie sytuacja ta uległa zmianie, dlatego też panowie otrzymali osobne święto.
Dzień Ojca to jedno z tych świąt, które w zależności od regionu świata obchodzone jest o zupełnie innej porze. W krajach skandynawskich Święto Taty obchodzi się w drugą niedzielę listopada. Niemcy składają życzenia swoim ojcom w dniu wniebowstąpienia Jezusa czyli 39 dnia po niedzieli wielkanocnej. Kraje takie jak Hiszpania, Włochy i Portugalia obchodzą Dzień Ojca 19 marca, w dniu św. Józefa. W niektórych krajach ojcowie świętują jednak w podobnej porze co w Polsce – na Litwie jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii druga, w Turcji, Wietnamie i na Ukrainie trzecia, a w w Danii 5 czerwca.
Poza różnicą w dacie Dnia Ojca istnieje również wiele różnic w kontekście obchodów samego święta. Finlandia może poszczycić się znacznie bardziej złożoną od tej polskiej formą celebracji Święta Ojca – wywieszanie flag oraz przygotowywany przez kobiety uroczysty obiad i własnoręcznie upieczony tort lub ciasto to tylko część obchodów. Dzieci wręczają tatom samodzielnie wykonane prezenty na Dzień Taty oraz składają życzenia. Dzień Ojca w Finlandii to także okazja do złożenia życzeń dziadkom oraz wspomnienia tych ojców, którzy już odeszli, dlatego też rodziny odwiedzają w tym dniu groby bliskich.
Najlepsze prezenty na Dzień Taty
Oczywiście najważniejsze w obchodach Dnia Ojca są szczerze życzenia i pamięć o wyjątkowym dla każdego Taty dniu. Bardzo dobrze sprawdzi się tu zorganizowanie wspólnej kolacji czy wyjścia np. na kręgle lub skromnego przyjęcia w gronie najbliższych. Każdy tata z pewnością docenia taki gest i może nawet uroni łezkę wzruszenia.
W kwestii bardziej materialnych upominków najlepsze prezenty na Dzień Taty to te dopasowane do wieku, charakteru i upodobań konkretnego rodzica. I tak, można pomyśleć o spersonalizowanych spinkach do mankietów, krawacie w ciekawy wzór, eleganckim szaliku czy oryginalnym zegarku. Równie dobrze powinien sprawdzić się pasek do spodni, elegancka koszula czy praktyczny portfel.
Ciekawostki związane z Dniem Taty
Wracając do kwestii obchodów Dnia Ojca okazuje się, że istnieje szereg ciekawostek związanych z niezwykłymi sposobami celebracji wydarzenia w różnych państwach świata – w końcu prawdą jest, że „co kraj to obyczaj”.
I tak, w Australii w związku z Dniem Taty corocznie przyznawany jest tytuł „Ojca Roku”.
W Holandii z kolei, zgodnie z tradycją, ojcowie otrzymują w dniu swojego święta śniadanie do łóżka, a wieczorem zabierają swoje pociechy do swoich ojców.
Interesująca jest również konotacja obchodów Dnia Ojca z samym słowem tata w Chinach – otóż święto ojców w tym kraju obchodzone jest 8 sierpnia. W języku chińskim osiem brzmi mniej więcej jak „ba” – ósmy sierpnia to ba-ba, a więc fonetycznie podobnie do ta-ta.
Warto także wiedzieć, że Rumunia to jedyny kraj w całej Unii Europejskiej, który oficjalnie uznał Dzień Ojca za święto państwowe.