Tajemnicze niebieskie rozbłyski

Tajemnicze rozbłyski na niebie przed trzęsieniami ziemi – co to takiego?

Tuż przed trzęsieniami ziemi na niebie pojawiają się tajemnicze rozbłyski – nikt nie wie czym są i jak powstają. Stanowi to jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk związanych z kataklizmem. Potocznie nazywane są „światłami trzęsień ziemi”.

„Światła trzęsień ziemi” to jest tajemnicze zjawisko, które – mimo nadal niewyjaśnionego pochodzenia – jest znane ludziom już od setek lat. Zagadkowe rozbłyski niebieskiego światła występujące tuż przed trzęsieniem ziemi to nie tylko intrygująca anomalia, ale przede wszystkim zależność, której nie udało się wyjaśnić jeszcze nikomu.

„Światła trzęsień ziemi” znane od lat

Tajemnicze rozbłyski na niebie przed trzęsieniem ziemi nie są nowym zagadnieniem – występują już od setek lat. Pierwsze wzmianki o zagadkowych rozbłyskach na niebie, poprzedzających trzęsienia ziemi, pochodzą już z 89 roku p.n.e. Jeden ze starożytnych kronikarzy relacjonował jak niebo „było momentami niebieskie” zaledwie na kilka godzin przed tym, jak „zatrzęsła się ziemia”.

Światła trzęsień ziemi

Tajemnicze rozbłyski światła przed trzęsieniem ziemi w Peru i Meksyku

Ludzie, którzy zamieszkują obszary narażone na występowanie trzęsień ziemi szybko zrozumieli, że zjawisko niebieskich świateł może być traktowane jako sygnał ostrzegawczy. Pojawienie się tych świateł na nocnym niebie często zwiastuje pojawienie się potężnego trzęsienia ziemi. Nie jest to jednak reguła – kataklizm może pojawić się bez wcześniejszego pokazu świateł, jednak jego wystąpienie powoduje realny strach i kojarzy się z prawdziwym zagrożeniem.

W 2007 roku w Pisco (Peru) doszło do trzęsienia ziemi o sile 8,0 w skali Richtera. Tuż przed kataklizmem, kamery miejskie zarejestrowały niezwykłe, niebieskie rozbłyski światła. Miejscowi podziwiali niecodzienny nocny spektakl świateł nie mając pojęcia o tym, że poprzedza on kataklizm.

„Światła trzęsień ziemi” wielokrotnie obserwowano w Meksyku. W 2017 roku, kiedy doszło tam do wstrząsów o sile aż 8,1 stopnia w skali Richtera, w noc poprzedzającą kataklizm tysiące osób z niepokojem obserwowały niebo rozświetlone niebieskimi światłami. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmików, których właściciele zarejestrowali niezwykłe zjawisko.

Fenomen mogli obejrzeć także mieszkańcy Mexico City, we wrześniu 2021 roku. Wówczas na niebie również pojawiły się rozbłyski niebieskiego światła, które jednak wyglądem bardziej przypominały błyskawice występujące w trakcie burzy. Niedługo później ziemia zatrzęsła się w południowo-zachodnim stanie Guerrero. Również to wydarzenie zostało zarejestrowane, a meksykańscy internauci przy postach z filmami rejestrującymi „światła trzęsień ziemi” zaczęli używać hashtagu „Apocalipsis”.

Rozbłyski na niebie pred trzęsieniem ziemi

Czym są światła trzęsień ziemi?

Naukowcy są podzieleni w kwestii źródła zagadkowych błysków. Część z nich uważa bowiem, że tajemnicze rozbłyski na niebie przed trzęsieniem ziemi powstają w wyniku naprężenia płyt tektonicznych poprzedzających kataklizm. Powstaje tam wówczas dużo energii, która jest następnie uwalniana do atmosfery i doprowadza do rozświetlenia nieba.

Inne głosy opowiadają się za teorią, że niezwykłe rozbłyski powstają w wyniku spięć powstających w transformatorach czy też na skutek stykających się ze sobą kabli przesyłających wysokie napięcie. Fizyk Austin Elliott z US Geological Survey twierdzi, że „na skutek wstrząsów ziemi dochodzi do kołysania kabli, które stykają się ze sobą powodując wyładowania elektryczne”.

W USA podjęto nawet próbę sztucznego stworzenia „świateł trzęsień ziemi” poprzez doprowadzenia do łuków elektrycznych, ale efekty okazały się niezwykle mizerne. Naukowcom pozostaje więc jak na razie pogodzić się z tym, że natura tajemniczych świateł na niebie przed trzęsieniem ziemi pozostaje na razie niewyjaśniona.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.