Kredyty firmowe

Kredyt firmowy – czym jest i jak go pozyskać?

Kredyt firmowy to jedno z głównych źródeł finansowania firm oraz przedsiębiorstw, niezależnie od ich rodzaju czy branży działań. Istnieje jednak wiele rodzajów oraz kryteriów pozyskania kredytów firmowych – sprawdź czym się od siebie różnią.

Kredyt firmowy jest jednym z głównych źródeł finansowania przedsiębiorstwa bez względu na profil prowadzonej działalności, dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i firm jednoosobowych. Korzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania daje naszej firmie szansę na poprawę bieżącej płynności finansowej, a dogodne warunki kredytowania stają się dodatkową zachętą. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku do banku warto wiedzieć jakie istnieją typy kredytów firmowych.

Pośrednik finansowy Warszawa

Pomocą w uzyskaniu kredytu dla Twojej firmy oraz innych rodzajów finansowania przedsiębiorstw, a także na własny użytek zajmuje się profesjonalny pośrednik finansowy w Warszawie. Wyszkolony i pomocny zespół biura doradztwa kredytowego AFFINANCE składający się z samych profesjonalistów właściwie doradzi i pomoże w pozyskaniu finansowania nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Rodzaje kredytów firmowych

Kredyt firmowy inwestycyjny
Przeznaczenie tego kredytu jest związane z trwałymi środkami majątku firmowego, czyli na budowę, bądź ich modernizację, zakup maszyn, urządzeń, czy też licencji.

Kredyt firmowy hipoteczny
To najbardziej popularny i powszechny sposób na dofinansowanie bieżącej działalności firmy, zwłaszcza tych mniejszych. Możemy go wykorzystać np. na zakup, remont, oraz modernizacje budynku. Kredyt hipoteczny przyznawany jest z reguły na czas od kilku do kilkunastu lat, tym samym obciążając naszą własność ( nieruchomość, maszyny, linie produkcyjne).

Kredyt firmowy obrotowy
Ten typ kredytu służy dofinansowaniu bieżącej działalności firmy. Za jego pomocą np. opłacimy rachunki związane z prowadzeniem przez nas działalności czy też zakupimy niezbędny towar. Kredyt ten udzielany jest w formie kredytu odnawialnego.

Limit kredytowy w rachunku bieżącym
To rozwiązanie, z którego skorzystasz w sytuacji, gdy na koncie nie będziesz miał wystarczających pieniędzy. Z kredytu możesz korzystać wielokrotnie, ponieważ każda wpłata na rachunek jest przekazywana w pierwszej kolejności na spłatę istniejącego zadłużenia.

Linia kredytowa
Nie obciąża konta firmowego i nie zostaje automatycznie spłacana, ponieważ jest prowadzona na oddzielnym rachunku bankowym. Linia kredytowa często jest mylona z kredytem w rachunku.

Procedury niezbędne do uzyskania kredytu firmowego

Procedury związane z zaciągnięciem kredytu dla firm często wydają się być trudne, lecz z reguły banki nie posiadają preferencji co do form prawnych i podatkowych przedsiębiorstwa wnioskującego o finansowanie. Każdy klient traktowany jest indywidualnie.

Zaciągniecie kredytu firmowego jest możliwe od pierwszego dnia założenia działalności, oczywiście w zależności od banku w którym będziemy składać wniosek (Idea Bank, PKO BP) i rodzaju kredytu. Kredyt firmowy może sięgać nawet do 100 000 zł na rozwój biznesu i start. Przy kredycie dla nowego przedsiębiorcy możemy również liczyć na długi okres spłaty – do 60 miesięcy z opcją zawieszenia spłaty rat.

Kredyt dla firm

Kredyt firmowy – wymagane dokumenty

W zależności od wewnętrznych procedur aby udzielić kredytu firmowego, banki wymagają złożenia wraz z wnioskiem kredytowym odpowiednich dokumentów finansowych oraz założycielskich takich jak:

• data założenia firmy
• wyniki finansowe (przychody, koszty, dochód) z dwóch ostatnich lat prowadzonej działalności – może to być PIT, które złożyłeś w urzędzie skarbowym
• aktualne wyniki finansowe (z 1, 3 lub 6 ostatnich miesięcy)
• informacje na temat majątku trwałego firmy
• informacje na temat rodzaju możliwych zabezpieczeń kredytu
• aktualne saldo na rachunku bankowym
• wkład własny, który zamierzasz przeznaczyć na realizację inwestycji
• formę prowadzonej księgowości

W przypadku pierwszego kredytu dla nowych firm:
• zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami na ZUS i US,
• biznesplan przedsięwzięcia,
• zaświadczenia o możliwości zabezpieczenia kredytu, np. hipoteka na nieruchomości.

Czas oczekiwania na kredyt firmowy

Po zebraniu odpowiednich dokumentów i złożeniu wniosku kredytowego czas na ocenę zdolności kredytowej firmy przez bank,a dokładniej mówiąc sprawdzenie zdolności do spłaty kredytu wraz z odsetkami i innymi koniecznymi opłatami. Od oceny dokonanej przez bank zależy wysokość udzielonego kredytu. Im ocena wyższa, tym lepiej – otrzymamy wówczas większy kredyt firmowy na atrakcyjnych warunkach. Na zdolność kredytową składa się przychód z prowadzonej działalności gospodarczej oraz dane z BIK.. Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od rodzaju i wysokości udzielanego kredytu firmowego, jak i ilości wymaganej dokumentacji przez bank. Każdym wnioskiem zajmuje się wyznaczony do tego specjalistka, a nawet cały zespół ekspertów. Decyzja zapada z reguły w ciągu kilku dni roboczych.

Zalety kredytu firmowego

Kredyty firmowe bez względu na ich rodzaj cieszą się coraz większą popularnością,a także przedsiębiorcy wiedzą, że bez zewnętrznego finansowania coraz trudniej o rozwój firmy, a w niektórych przypadkach utrzymanie jej płynności finansowej.

Najważniejszym przeznaczeniem, a także zaletą 3 instrumentów kredytowania firmy są kredyt obrotowy, limity kredytowe, oraz kredyt odnawialny na rachunku firmowym. Dzięki nim zapłacimy za bieżące faktury czy zakupimy towar. Dzięki nim nie utracimy płynności finansowej, a każdy wpływ na konto obniża zadłużenie. Kolejnym plusem i z pomocą przychodzi kredyt inwestycyjny i hipoteczny. Nie musimy odkładać na później wprowadzenia innowacji w firmie,budowy czy też zakupu nowych maszyn, aut, sprzętu. Kredyt hipoteczny i inwestycyjny to najlepsze narzędzia kredytu firmowego pod względem rozwoju. Dzięki rozłożeniu rat na długi czas (nawet do kilkunastu lat) mamy możliwość „rozwinąć żagle”.To nie koniec korzyści , pośrednimi zaletami kredytów firmowych jest to, iż:

• część odsetkowa jest traktowana jako koszt,
• odliczyć możesz wszystkie opłaty związane z udzieleniem lub obsługą kredytu co jest opłacalne,
• w niektórych przypadkach mamy możliwość karencji w spłacie rat którą można wziąć na wskazany okres np. 3 miesiące,
• możesz liczyć na pomoc w ubieganiu się o dotacje unijne, czy też darmowe ubezpieczenie.

Z kredytu firmowego należy korzystać jak z narzędzi podstawowej działalności naszej firmy, zostały one stworzone po to by płynie funkcjonowała, a także rozwijała się.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...



Jeden komentarz do “Kredyt firmowy – czym jest i jak go pozyskać?

  1. Witek

    Przymierzam się do wziścia kredytu hipotecznego, ale ta ilość formalności i załatwiania mnie przeraża. Taki doradca to całkiem ciekawa opcja

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *