aktywnosc fizyczna w ciazy

Aktywność fizyczna w ciąży – jakie sporty uprawiać?

Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna dla matki, ale również dla dziecka. Jakie sporty uprawiać, aby nie zaszkodzić sobie i maleństwu? Na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniej aktywności fizycznej? Odpowiedź w poniższym artykule.

Aktywność fizyczna w ciąży pozwala przyszłej mamie zachować dobre samopoczucie oraz poprawę ogólnej kondycji. Ciało kobiety w ciąży to szalejąca burza hormonów, która wywraca nasze dotychczasowe przyzwyczajenia do góry nogami. Dlatego sport w ciąży pozytywnie wpłynie na załagodzenie towarzyszących jej niedogodności. Występujący bardzo często ból pleców, zmęczenie, stres oraz zmęczenie organizmu można łatwo opanować za pomocą sportu. Oczywiście przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną należy skonsultować z lekarzem fakt, czy nie występują żadne przeciwwskazania do jej wykonywania. Jeżeli lekarz prowadzący stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań, z pewnością powie również, co ćwiczyć w ciąży. Aktywność fizyczna w ciąży sprawi kobiecie przyjemność i pozwoli zrelaksować się w tym ciężkim dla jej ciała okresie. Kobiety, które przed zajściem w ciążę należały do aktywnych, powinny nadal wykonywać w sposób umiarkowany te ćwiczenia, które wykonywały przed ciążą, a panie, które nie miały styczności ze sportem, powinny postawić na mało wymagający sport w ciąży. Najważniejsze to znaleźć dyscyplinę, która będzie sprawiała frajdę przyszłej mamie i pozwoli jej na relaks. Regularna aktywność fizyczna w ciąży pozwoli także przygotować kobiecy organizm na ogromny wysiłek, jakim jest poród.

Każdą ciążę, aby była bezpieczna musi prowadzić ginekolog. Jeśli szukasz sprawdzonej placówki, odwiedź MedicHouse https://medichouse.pl/specjalista/ginekolog-warszawa/, gdzie przyjmuje profesjonalny i rzetelny ginekolog w Warszawie. Pamiętaj, że dobrze wybrany ginekolog zapewni nie tylko zawodowo przeprowadzoną ciążę, ale także sprawi, że dziecko, a także przyszła mama w spokoju przejdą ten okres. Ginekolog z MedicHouse to najlepszy wybór.

Jaki sport uprawiać w ciąży?

Idealny sport w ciąży to spacery, aerobik dla ciężarnych czy pływanie. Doskonale sprawdzą się również ćwiczenia z piłką gimnastyczną, które zmniejszają ryzyko obciążania kręgosłupa i innych partii ciała. Istotną rzeczą jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności porządnie się rozgrzać, a po jej zakończeniu rozciągnąć. Uchroni to przyszłą mamę od urazów czy nadwyrężeń mięśni. Należy zadbać również o odpowiednie obuwie oraz strój, który nie będzie krępował ruchów. Uprawiając sport w ciąży należy zachowywać szczególną ostrożność podczas wykonywania ćwiczeń.

sport w ciazy
Należy unikać sytuacji, w których istnieje możliwość utraty równowagi lub wystąpienia urazów, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Kobiety, które chcą wykonywać treningi siłowe, powinny bardzo uważać na wykorzystywane obciążenie, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko kontuzji lub przeforsowania. Najlepsza aktywność fizyczna w ciąży to zdecydowanie pływanie oraz spacery. Zwiększają one wydolność organizmu, rozluźniają mięśnie, są bardzo dobre dla serca i płuc. Ponadto ryzyko kontuzji jest znikome. Idealnie sprawdzi się także aerobik dla ciężarnych. Doświadczeni instruktorzy nie tylko zadbają o bezpieczeństwo przyszłej mamy podczas treningu, ale powiedzą, co ćwiczyć w ciąży.

Regularnie uprawiany sport w ciąży przygotuje ciało przyszłej mamy na wysiłek, jaki wiąże się z porodem. Pozwoli także lepiej poradzić sobie z towarzyszącymi mu emocjami. Ważne, aby aktywność fizyczna w ciąży była wykonywana regularnie, a przy tym nie można zapomnieć o zbilansowanej diecie oraz odpowiedniej dawce snu. Powinno się również cały czas pozostawać pod kontrolą lekarza i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów od razu się z nim kontaktować. Lekarz będzie będzie również dobrym doradcą w zakresie tego, co ćwiczyć w ciąży. Zdrowie matki oraz maleństwa jest najważniejsze, więc jeżeli lekarz stwierdzi, że dalsza aktywność fizyczna w ciąży nie jest wskazana, należy go posłuchać i zastosować się do jego zaleceń.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.