Ekoterm olej

Zbiornik po oleju opałowym na deszczówkę – czy to dobre rozwiązanie?

Zbiornik po oleju opałowym możemy wykorzystać na różne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie zbiornika po oleju opałowym na deszczówkę. Aby w ten sposób wykorzystać zbiornik po oleju opałowym należy uprzednio odpowiednio go przygotować.

Ogrzewanie olejem opałowym wymaga zaopatrzenia gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa w kilka niezbędnych elementów, które pozwalają na efektywne i ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń w danym budynku. Jednym z nich jest zbiornik na olej opałowy, czyli podstawowy element całego systemu ogrzewania olejowego. Istotną cechą produktu jest możliwość ponownej eksploatacji starych zbiorników. Jedną z form powtórnego wykorzystania, jest stosowanie zbiornika w formie rezerwuaru na wodę deszczową. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie i jak odpowiednio przygotować pojemnik?

Co to jest zbiornik na olej opałowy?

Zbiornik na olej opałowy to jest pojemnik służący do magazynowania surowca grzewczego, np. oleju opałowego Ekoterm. Najczęściej wykonywany jest z polietylenu i może posiadać dowolną pojemność. Na rynku dostępne są modele o pojemnościach od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy litrów. Dzięki temu, że zbiorniki wykonywane są z tworzywa sztucznego, charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednopłaszczowych lub dwupłaszczowych zbiorników na olej opałowy, wykonanych z blachy stalowej.

Niektóre modele pojemników mogą pełnić funkcję izolacyjną. To rozwiązanie umożliwia ochronę magazynowanego paliwa przed ekstremalnymi temperaturami w zimie i w lecie. To ułatwia utrzymanie stabilnych warunków przechowywania oleju opałowego przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Cysterna Ekoterm

Zbiornik na olej opałowy – na jaki model warto się zdecydować?

Zaleca się, aby wielkość zbiornika na olej opałowy została dobrana w taki sposób, aby uzupełnianie w nim cieczy mogło odbywać się tylko raz w roku. Najmniejsze modele zbiorników na olej opałowy posiadają ok. 70 cm szerokości. W większości przypadków jest to jednak zbyt mała pojemność, aby mogła wystarczyć na okrągłe 12 miesięcy. W przypadku oleju Ekoterm możliwe jest zamówienie materiału grzewczego w dowolnym czasie i ilości.
Do najpopularniejszych modeli zbiorników należą:

Zbiornik na olej opałowy 1000l o wymiarach ok. 1200 x 700 x 1700 [mm],
Zbiornik na olej opałowy 2000l o wymiarach ok. 2000 x 750 x 2100 [mm].

Zbiornik po oleju opałowym na deszczówkę – propozycje wykorzystania pojemnika

Wymieniając zbiornik po oleju opałowym na nowy lub zastanawiając się co zrobić ze starym pojemnikiem, warto pomyśleć o jego powtórnym wykorzystaniu. Jednym ze sposobów jest użycie zbiornika po oleju opałowym na wodę deszczową. Aby tego dokonać, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Ważne jest zapewnienie grawitacyjnego opróżniania zbiornika np. w czasie podlewania ogrodu. Można to uzyskać, stawiając zbiornik na właściwym podwyższeniu – około 1-2 metrów. W przypadku braku możliwości zapewnienia grawitacyjnego wypływu wody można zastosować odpowiednią pompę. Wówczas w górnej części zbiornika po oleju opałowym, należy zamontować przelew z wyprowadzeniem na zewnątrz pomieszczenia. W ten sposób, za pomocą jednego rezerwuaru, można uzyskać prosty i ekonomiczny system ułatwiający nawadnianie działki lub dowolnej zielonej przestrzeni.

Natomiast posiadając kilka zbiorników olejowych, szybko i łatwo można stworzyć funkcjonalne rezerwuary do magazynowania deszczówki. Do przykładowych konstrukcji tego typu należą m. in.:

– Dwa zbiorniki po oleju opałowym o pojemności 2,5 m³, ustawione w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym, połączone w dolnej części, aby zapewnić ich równomierne napełnianie i opróżnianie.

– Dwa zbiorniki po oleju opałowym o dowolnej pojemności, połączone są z rynnami – jeden po lewej stronie dwuspadowego dachu, a drugi po prawej.

Piec opal

Jak wyczyścić zbiornik po oleju opałowym Ekoterm?

Przyjmuje się, że zaledwie 5 m³ wody deszczowej, pozwala zapewnić systematyczne podlewanie ogródka lub działki o powierzchni 1000 m² przez cały miesiąc. W dobie gwałtownie rosnących cen bieżącej wody, stosowanie deszczówki wydaje się niezwykle atrakcyjnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Do magazynowania cieczy świetnie sprawdzi się rezerwuar po oleju opałowym, który cechuje się lekkością, wytrzymałością i przede wszystkim – dużą pojemnością. Jednak, aby móc z niego bezpiecznie korzystać, nie obawiając się o pozostawanie w nim resztek paliwa, przed wlaniem deszczówki do zbiornika, warto go odpowiednio przygotować.

Jest to niezwykle istotne, gdyż po zdemontowaniu zbiorników po oleju opałowym z instalacji grzewczej, zwykle pozostaje w nich niewielka ilość surowca. Wówczas po napełnieniu pojemników do poziomu przekraczającego odpływ, olej utrzymujący się na powierzchni wody spłynie jako pierwszy w trakcie spuszczania cieczy ze zbiornika. Jak wiadomo, woda z domieszką substancji chemicznych nie wpływa korzystnie na roślinny, a zwłaszcza te jadalne.

Dlatego zastanawiając się nad tym jak wyczyścić zbiornik po oleju opałowym, dobrym rozwiązaniem będzie dokładne umycie go przy użyciu myjki ciśnieniowej i dowolnych detergentów. Jeśli pojemnik jest mocno wyeksploatowany i zalega w nim dużo surowca, warto powtórzyć tę czynność nawet kilkukrotnie. Można także skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą uporać się nawet z najbardziej zanieczyszczonymi zbiornikami po oleju opałowym.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *